ВУЧИЧЕВИЧ-СИБІРСЬКИЙ Володимир Дмитрович (1869–1919)
ВУЧИЧЕВИЧ-СИБІРСЬКИЙ Володимир Дмитрович (1869–1919) - один з небагатьох живописців, який ще за життя здобув собі славу. Художник, графік, майстер пейзажу.
Народився Володимир Дмитрович на Слобожанщині в сім’ї чорногорських дворян.
Він був учнем Іллі Рєпіна. У 1904 році з нагоди 60-річчя Рєпіна, Вучичевич написав своєму вчителю листа, де були такі слова: «Користуючись нагодою, щоб наскільки це можливо виразити те незабутнє, що вселилося в мені з перших днів знайомства з Вами, яким я пишаюся. Ви перший підтримували в мені енергію до роботи, що так часто була схильна до розчарувань ...»
Одним з наставників Володимира Дмитровича був засновник Київської рисувальної школи М.І. Мурашко. Відомий художник-пейзажист І.І.Шишкін був вчителем Вучичевича під час його навчання в Імператорській Академії мистецтв. За картину «Ранок у Гельголанді» Володимир Дмитрович одержав звання художника.
Він експонував свої твори вже з 1892 року. Разом з В.М. Васнецовим, М.В. Нестеровим та М.О. Врубелем Вучичевич був учасником «Товариства пересувних виставок». Представляв свої роботи на виставках: Товариства південноросійських художників (1895) в Одесі, в залах Імператорської Академії мистецтв (1897, 1898), Санкт-Петербурзького товариства художників (1896, 1897), Всеросійській промисловій та сільськогосподарській виставці в Нижньому Новгороді (1896), 1-й періодичній художній виставці Сибіру в Томську (1903) та інших. Мав власні виставки у Харкові, Кременчуці, Катеринославі, Бердичеві, Миколаєві, Херсоні, Полтаві, Пскові, Саратові, Читі, Красноярську, Іркутську, Томську (1906, 1912), Петрограді (1914), Москві, Барнаулі (1915).
У 1899 Вучичевич подорожує на Урал, а вже через рік відправляється до Сибіру, де і залишається жити до кінця своїх днів. У Томській жіночій гімназії та духовній семінарії він викладав малювання. Давав приватні уроки.
Привабливі пейзажі Сибіру надихали майстра. Він настільки був захоплений красотою та силою природи, що з 1914 року став незмінно доповнювати своє прізвище - «Сибірський».
Серед його найвідоміших творів «Сховався місяць за хмаринкою», «Одинока сосна», «Сосни на березі», «Зимова дорога в лісі», «Пейзаж з млином», «Озеро», «Пейзаж з деревом», «Весняна днинка», «Перший сніг», «Вечір на озері», «На річці Ока», «Річка Том», «Будинок Достоєвського в Кузнецьку», «Захід», «Ілюзія ночі», «Зруйнований барліг», «Ставок», «Осінній шум Байкалу», «Байкал спохмурнів», «Зима» та інші.
Володимира Вучичевича цікавили не тільки пейзажі, а й людське буття. З юних років він був вільнодумцем. Художник мав свої політичні переконання. Він брав активну участь у революційних подіях 1905 року, і в цей же час він пише свою картину «Чорносотенний погром 1905 року в Томську».
Він був непересічною особистістю. Його полотна зберігаються в картинних галереях, художніх музеях та приватних колекціях України та Росії, багато картин було втрачено.
Полотно «Перед грозою» було написане Володимиром Вучичевичем в один із найбільш плідних періодів творчого життя. Саме в цей час художника нестримно тягне до мандрів, подорожей і зображення природних краєвидів. Картина «Перед грозою» передає одне з найемоційніших літніх відчуттів — очікування грози, дедалі сильніші подихи вітру, запах дощу, хмари, що насуваються… Літня гроза — водночас грізна і прекрасна, напоїть поля, хоча може завдати суттєвої шкоди селянину. Зображення на полотні бентежить і викликає літні спогади, що особливо приємні взимку.