Самокиш Микола Семенович (1860–1944)
Самокиш Микола Семенович (1860–1944) «Портрет альпійської породи» 1892р. полотно, олія, без рами 90х65, з рамою 126х100
- український художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру, графік.
Академік живопису (1890) і Дійсний член Імператорської Академії мистецтв (1913), Заслужений діяч мистецтв РРФСР (1937), Лауреат Сталінської премії другого ступеня (1941). Володар п’яти срібних, великої та двох малих золотих медалей Академії мистецтв, срібної медалі Всесвітньої виставки в Парижі. Лауреат Першої премії графа С.Г. Строганова (1883). Його роботи знаходяться в багатьох музеях та колекціях України, Росії та Європи.
Народився Микола Семенович в місті Ніжин Чернігівської губернії в сім’ї незаможних дворян з козацтва.
Найяскравіші враження дитинства пов’язані з дивовижними барвистими пейзажами рідної землі. Художник писав: «У всьому я бачив незрозумілу для мене, але привабливу красу. Дуже часто бабуся питала мене, чому я стою та дивлюся в далечінь. Пояснити я, звичайно, не міг. Але мені хотілося утримати в пам’яті образи та дивні кольори, які побачив…»
Особливе ставлення було у Миколи до коней. Він полюбив їх «… за красу та енергію, і яку став малювати у всіх видах...»
Зображення різних тварин зустрічаються в ілюстраціях до багатьох книг та журналів, які оформляв художник. Перш за все, це видання «Великокнязівське і царське полювання на Русі» та «Біловезька Пуща». Майстер створив безліч малюнків, що передають атмосферу полювання минулих років: зображення вершників у традиційній екіпіровці, що відповідає певному історичному періоду, мисливське спорядження та, звичайно, коней.
Бойові коні були учасниками воєнних заходів і, відповідно, героями його батальних робіт.
Влітку 1889 року у маєтку графа І. І. Воронцова-Дашкова художник працював над картиною «Портрети коней графа І. І. Воронцова- Дашкова». До уваги глядачів художник представив більше десятка тварин на природі, на березі річки Цни. У різних позах, на різних планах розмістив майстер на полотні табун, який повільно йде на вечірній водопій. За пагорбом, з якого тільки що спустилися коні, розташоване село Новотомніково Тамбовської губернії, де знаходився вищезазначений маєток з кінним заводом.
Особливим талантом художника було вміння намалювати коня.
У 1890 році М. С. Самокиш за картину «Портрети коней графа І. І. Воронцова- Дашкова».здобув звання академіка.
Значна частина мальовничих анімалістичних робіт Самокиша сьогодні знаходиться в музеї конярства Московської сільськогосподарської академії ім. К. А. Тімірязєва.. Це портрети коней, створені на початку ХХ століття: «Офелія. Сіра кобила з лошам», «Кронпринц», «Лоенгрін»,« Маг»,« Півник» та інші. За деякими роботами художника, які закарбували вихованців кінного заводу, за радянських часів були випущені листівки.
В Тульському художньому музеї серед робіт майстра знаходиться картина «Воли на фермі» (1890-ті рр.), яка виконана в імпресіоністичній манері. На полотні зображена літня сцена сільського життя. На траві сидять сільські хлопчаки, на задньому плані жують сіно воли.
За своє життя Н. С. Самокиш створив безліч образів різних тварин, що відрізняються не тільки достовірністю анатомічної будови, але і вмілою передачею звичок тварин і незвичайними ракурсами в русі.
Самокиш Микола Семенович (1860–1944) «Портрет альпійської породи» 1892р. полотно, олія, без рами 90х65, з рамою 126х100